Nostalji(Güvercin)
Karabaslar
Karabozalılar
Mavibaşlar
Kırmızıbozalılar
Araplar
Hünkariler
Dolapcılar ve Bursa
Trakya Yerlileri
Kümes Görüntüleri
Düz Kırmızılar
Düz Sarılar
Sarı Bozalilar
Çeşler-Kaplanlar
Mavibozalı-Gökler
Postalar
Sanatsal Resimler

 
KUŞBAZ OLMAK
Küçükken çevremizde Güvercin besleyenlere baktığımda ,büyüklerimiz hemen =Oğlum onlar Kuşbaz sakın onların evlerine gitme derlerdi..Kuşbaz sanki Mikrop gibi algılanırdı.Güvercin beslenen eve uğursuzluk getirdiğini söylerlerdi.Çevremdeki Güvercin besleyenlere baktığımda çoğunun doğru dürüst işinin olmadığını görür ayrıca işi olanlarda çoğu kez Güvercin uçurmaktan işlerine gitmezlerdi.Acaba kabahat Güvercinlerdemi yoksa onu besleyenlerdemi diye düşünürdüm hep.

13-14 yaşından itibaren Kuladan uzak olduğum 7-8 senenin dışında hep Güvercin besledim.Küçüklüğümüzde Güvercin ile ilgili hep olumsuz eleştirilere maruz kalmama karşın çoğu kez umursamadan kendi bildiğime yapmaya devam ettim.Hayvan sevgisinin insanlar için önemini savundum ve hayvanlardan insanlara hiç bir zarar gelemeyeceğini aslında daha tehlikeli olanların bazı insanlar olduğunu belirttim.1994 Yıllarında 300 den fazla Muhabbet kuşum vardı ve yavru çıkarıp satıyordum Kulada her evde Muhabbet kuşu oldu ve hemen hepsi konuştuğu için evlerinin ayrılmaz parçaları olmuşlardı.

Şimdi şöyle bir çevreme baktığımda Güvercin konusunda olumsuzluklar yaşasakta çok Güzel şeylerin olduğunuda görmemek mümkün değil.Güvercinle ilgili İnt. ortamında bir çok bilgiyi paylaşabildiğimiz gibi çok mükemmel yetiştiricilerimizlede tanışabiliyoruz,artık Güvercin bakma işinin zor,zahmetli vede masraflı olduğunu görüyoruz.Güvercini eskiden olduğu gibi işsiz insanların yapmadığını tam aksi her meslekten vede çevresinde Saygın yere sahip insanların Güvercin konusunda çok büyük gayret sarfettiklerini gözlüyorum.
Yurdumuz o kadar fazla Nadide Güvercin Irlarına sahip olduğunu İnt. ortamında çok daha iyi anlayabiliyorum.Bunların korunması ve de tanıtılması için büyük çaba gösteren Yurt içinde ve Yurt dışında çok değerli Yetiştiricileri tanıdıktan sonra Güvercinciliğimizin geleceğinin parlak olduğunu görüyorum.
Bazı tanıdığım yetiştiricileri şöyle bir sayarsam :
istanbuldan Tayfun Küçükoğlu, Avk.Cemil Altınbilek, Koray Alter, Rahmi Bozkır, Cemal Temizel, Rahmi Bozkır ,İzmirden Polat Bulanık, Ankaradan Yavuz İşcen, Antalyadan Turgay Güröz, Denizliden İskender Damgacı, Niyazi Ertürk, Zafer Doğru, Konyadan Adil Aksu, Edirneden Ahmet Oyar, Nebi Manavoğlu, Tekirdağdan Tayfun Akar, Salihliden İlyas Kalay, Manisadan Vet Murat Özkan ,Avusturalyadan Rahmi Yurt... vede adını sayamayacağım o kadar değerli yetiştirici olduktan sonra ileride Güvercinciliğimizde her yerde gereken ilgiyi görecektir diye düşünüyorum.
Güvercin besleyen insanların birbirleriyle paylaşacakları bir çok güzel şeyin olduğunu düşünüyorum,şu an Yurt içi ve Yurt dışından o kadar çok Güvercinsever Dostum varki anlatmala bitiremem,her gittiğim yerde beni son derece güzel Misafir ederek o çevrenin güzel kümeslerinide gezdiriyorlar.Yıllarca Güvercinlerim için çok Fedakarlıklarda bulundum ve Güvercin beslemenin kötü bir şey olmadığını savundum tabiki Öğrencilerimede hep Doğru ve Güzel olan bilgileri verdim,şu an karşılığınıda alıyorum tabi,her hafta her yerden bir çok Güvercinseve beni ziyaret ediyor,küçük Çocuklar Babalarıyla beraber geliyorlar vede bir çift Güvercin alıyorlar.
Yıllarca Güvercinlerime verdiğim Emeğin karşılığınıda her yerden bana gösterilen destek sayesinde Mutlu olarak alıyorum.Emeğe saygı gösteren insanların çok çok fazla olduğunuda belirtmeden geçemiyeceğim.
Dostlarımın hepsine sonsuz Teşekkürler...
Dostça Kalın..
KULA HAKKINDA
Kula Evleri Kula Hakkında Kula Volkanları Kuladokya Kula El Sanatları Kula Yemekleri
RESİM GALERİSİ
Kişisel Resimlerim Güvercinler Kula Evleri Kula Volkanları Kuladokya
Web Sayfamızda yer alan güvercin resimleri tamamen kendime ait olup izinsiz kullanılmaması rica olunur.
İLETİŞİM

Hüseyin Zabun Kula/Manisa

Telefon: 05323022161

E-Mail: zabunhoca@mynet.com

 
Copyr 2009 Zabunhoca.com - Tüm Hakları Saklıdır Web Tasarım&Kodlama İskender