Saf Irk Yetiştiriciliği
Manisa Sultan Güvercini (Hünkari)
Hünkari
Irk Güvercinlerinde Duygu ve Maksat
Yurdumuzda Bulunan Güvercingiller
Güvercini Sevmek
Kelebek, Misiri, Posta
Karakurt Kelebekleri
Manisa Güvercinleri
Kuş Gribi
Kuş Gribi ve Önlemleri
Tarihte Kula
Kula Evleri
Peri Bacaları/Volkanik Dağlar

 
Peri Bacaları/Volkanik Dağlar

Kula Volkanları

 

            Yanık yöredeki (Katakekaumene) genç volkanlar, Doğu ve İç Anadolu’dakiler kadar geniş yüksek dağlar halinde oluşmuş bulunmakla birlikte, yeni püskürtme yeri biçimleri önemlidir. Kula platoları üzerinde oluşmuş volkanların en geç olanlar 3. zaman sonu ile 4. zamanda meydana gelmişlerdir. Buradaki volkanik volkanların temelinde 1. zaman arazisi ve daha eski arazi vardır. Sönmüş küçük volkanlar alanında türlü dönemlerde püskürmeler olmuş, sıra sıra curuf tepeleri koyu renkli bazalt lavları, akıntı yerleri birikmiş lavlar eski vadileri doldurmuştur.

                                                                                       Divlit Yanardağı

        Kula volkanizması, Ege Bölgesi'nin doğudan batıya uzanan en büyük tektonik çukurlarından "Gediz Oluğu" üzerinde yer alıyor. Dolayısıyla buradaki ilginç yeryüzü biçimlerinin oluşumunda volkanik faaliyetler, tektonik hareketler, akarsu ve atmosfer olaylarının etkileşimi söz konusu. Özellikle Kaplan ve Sandal köyleriyle Kula ilçesinin kuzeyinde yer alan volkan konileri ve oluşumlar, dün olmuşçasına yeni ve etkileyici. Kendinizi "merak" ın büyüsüne kaptırıp yoldan çıkmayı göze alırsanız, çarpıcı bir sürprizle daha karşılaşırsınız. Salihli'den Demirci'ye uzanan yola girip kuzeydoğuya doğru yaklaşık 25 kilometre gittikten sonra, Demirköprü Baraj Gölü'nün kıyısında biri büyük, diğeri küçük iki volkan konisinin oluşturduğu çok hoş bir görünüm karşınıza çıkar. Yöre halkının "Çakallar Tepesi" yada "Divlittepe" dediği büyük koniyle yaklaşık 1 kilometre ötesindeki "Küçük Divlit" baraj gölünün mavi sularıyla etkileyici bir görünüm oluşturur. Yamacında terk edilmiş Çakallar köyünün bulunduğu tepe, Kula colkanizmasının en gen oluşumudur ve an önce sözünü ettiğimiz sürpriz durur: Günümüzden 10-12 bin yıl önce yaşamış insanlara ait ayak izleri.

 Peri Bacaları

 

            Ankara karayolu üzerinde geçerken görülebilen Gediz Nehri’nin üst kısmında Burgaz mevkiinde Peri Bacaları bulunmaktadır. Kula, volkanik erjinli, jeolojik bir yapıya sahip olmasından dolayı yağmur ve erozyonun meydana getirdiği ilginç ve doğal oluşumlardır. Peri Bacaları, vadi yamaçlarından akan yağmur sularından daha sonra rüzgarların aşındırması sonucu oluşan yarıklar arasında yükselir. Peri Bacaları görkemli bir peyzaj görünümünü oluşturmuştur.

KULA HAKKINDA
Kula Evleri Kula Hakkında Kula Volkanları Kuladokya Kula El Sanatları Kula Yemekleri
RESİM GALERİSİ
Kişisel Resimlerim Güvercinler Kula Evleri Kula Volkanları Kuladokya
Web Sayfamızda yer alan güvercin resimleri tamamen kendime ait olup izinsiz kullanılmaması rica olunur.
İLETİŞİM

Hüseyin Zabun Kula/Manisa

Telefon: 05323022161

E-Mail: zabunhoca@mynet.com

 
Copyr 2009 Zabunhoca.com - Tüm Hakları Saklıdır Web Tasarım&Kodlama İskender