Saf Irk Yetiştiriciliği
Manisa Sultan Güvercini (Hünkari)
Hünkari
Irk Güvercinlerinde Duygu ve Maksat
Yurdumuzda Bulunan Güvercingiller
Güvercini Sevmek
Kelebek, Misiri, Posta
Karakurt Kelebekleri
Manisa Güvercinleri
Kuş Gribi
Kuş Gribi ve Önlemleri
Tarihte Kula
Kula Evleri
Peri Bacaları/Volkanik Dağlar

 
Hünkari

    Güvercin beslemek, Osmanlı toplumunun bir aile geleneğidir. Halkın güvercin sevgisi zamanla saray yaşamını da yansıyan, sarayýn emriyle üç kıtaya yayılmış, Osmanlı topraklarında yetişen çok farklı ırk ve nitelikteki güvercinler Manisa'da toplanmıştır. Hepimizin bildiği gibi Manisa, şehzadelerin padişahlık eğitimi gördüğü ve ülkeyi yönetmek üzere yetiştirildikleri sancaklardan biridir.

    Belki de bu yüzden güvercin koleksiyonu, çeşitleri burada oluşturmuştur.Padişahların kendine has özel bir güvercin ırk yaratma isteği üzerine yapılan çalışmalar sonucunda Hünkârî güvercinleri türetilmiştir. Estetik açıdan dünyada en nitelikli ırk olarak kabul edilen Hünkârîler, doğal bir ırk olmadıkları için yetiştirilmeleri ve üretilmeleri de özel bilgi, ilgi, beceri ve yöntem gerektirmiştir.
    Osmanlı yönetimi 1860'lý yallardan itibaren değer verdiği yabancı konuklarını onurlandırmak için Hünkârîleri hediye etmeye başlamıştır. Böylece imparatorluk sınırları dünyaya açılmış, Avrupa'ya yayılmış, Amerika'ya kadar ulaşarak tüm dünyada büyük ilgi görmüştür."
İşin ilginç olan yanı, Hünkârî güvercinlerini saray yetiştirdiği için halkın hiçbir şekilde yetiştirmesine, beslemesine izin verilmemiştir. Bu da onun halk arasında yaygınlaşmasını önlemiştir. Böyle olunca da artık günümüzde yok olma noktasına gelmiş ırk, bugün Avrupa ülkelerindeki güvercin sevenler koruma altına almıştır. Ama bu da onun tüm dünyada "Orientall Frill" adıyla anılmasına neden olmuştur. Hünkârîler iki gruba ayrılıyor: Blondinette ve Satinette. 12 renk çeşidi olan Hünkârî'nin Amerika ve Avrupa'da bu adları taşıyan dernekleri var.

    Estetik değeri en yüksek ırk olarak uluslararası yarışmalarda itibar görmektedir. Diğer güvercin türlerinden farklı bakım ve yetiştirme tarzı istediği için Türkiye’de sınırlı sayıda bulunmaktadır.

    Hünkarilerin üretilme farklılıkları

    Kanaryadan daha küçük gagaları oldukları için Hünkarilerin kendi yavruları büyütmeleri neredeysen imkansızdır , Üremeleri özel ilgi ve teknikler istemektedir.

    Hünkariler, yavrusuna düşkün büyük gagalı süt anneler tarafından büyütülür. Hünkari ile aynı günlerde yumurtlayan süt annenin altına konan Hünkari yumurtalarından çıkan yavruları süt anneler kendi yavrusu olarak büyütür . Sütanne anne olarak seçilen güvercinlerin hiçbir zaman kendi yavrusunu büyütmesine izin verilmez çünkü büyük gagalı yavru büyütmeye alışan sütanne bir daha küçük gagalı Hünkari yavrusu büyütmenin zahmetine katlanamaz ve öldürür.

    Güvercin sever olarak içimize sinmesede , bize has ırk olarak dünyada ünlenen Hünkari ırkının korunması ve geliştirilmesinin başka bir yolu yoktur.

KULA HAKKINDA
Kula Evleri Kula Hakkında Kula Volkanları Kuladokya Kula El Sanatları Kula Yemekleri
RESİM GALERİSİ
Kişisel Resimlerim Güvercinler Kula Evleri Kula Volkanları Kuladokya
Web Sayfamızda yer alan güvercin resimleri tamamen kendime ait olup izinsiz kullanılmaması rica olunur.
İLETİŞİM

Hüseyin Zabun Kula/Manisa

Telefon: 05323022161

E-Mail: zabunhoca@mynet.com

 
Copyr 2009 Zabunhoca.com - Tüm Hakları Saklıdır Web Tasarım&Kodlama İskender