Saf Irk Yetiştiriciliği
Manisa Sultan Güvercini (Hünkari)
Hünkari
Irk Güvercinlerinde Duygu ve Maksat
Yurdumuzda Bulunan Güvercingiller
Güvercini Sevmek
Kelebek, Misiri, Posta
Karakurt Kelebekleri
Manisa Güvercinleri
Kuş Gribi
Kuş Gribi ve Önlemleri
Tarihte Kula
Kula Evleri
Peri Bacaları/Volkanik Dağlar

 
Kelebek, Misiri, Posta

SAYA (Kelebek)

 

Saya veya diğer ismi ile kelebek ırkımız genelde yurdumuzun batı bölgelerinde daha yoğunlukta beslenen bir ırkımızdır.

Genel özelikleri; uzun gagalı, paçalı kuyruk üstü bezesiz, nadiren siyah, genelde ise açık renkte beyaza yakın göz rengi, 14-16 kuyruk teleği ve tabiki bir de havada yapmış oldukları oyunlardır. Havadaki “sayma”diye adlandırılan oyunları  birkaç çeşitte olup tüm oyun çeşitleri ayrı bir güzeliktedir Ve her çeşit oynama sitili de beğenilir. Oyun yapmayan cinsleri begenilmez veya sadece renk olarak beslenir. Bu ırkımızda daha çok kısa gagalı olan misirilerde görülen tepe(perçem) , kuyruk üstü yağ bezesi ve göğüste bulunan gül görülmez. Tepe nadiren görülsede gül kesinlikle görülmez.

Renkleri konusuna gelince her renkte saya(kelebek) ırkına rastlamamız mümkündür. Bu ırkımızın kendi içersinde adlandırılmaları ise ya beslendiği yörenin ismi ile (Balıkesir, ödemiş, veya bursa gibi )veya taşıdığı  renginden alır (kaplan, arap, çakal, bozalı, pal v.s)

Uysal bir yapıya sahip olan bu ırkımız terbiye ve eğitime musait bir ırkımızdır. Kümesine olan sadakati, yavru bakımları ve hastalıklara olan dirençleri beğenilir. Havada kalma süreleri eğitimcisinin uçurma ve antremanlarına göre 5dk. İle 1,5 saat arasında değişir. Ortalama olarak havada tutuldukları zaman 15-20 dk arasındadır. 

                                                                       

MİSİRİ

 

            Misiri ırkımız ülkemizin birçok ilinde ve bölgesinde ilgi ile beslenen adını en belirgin özeliği olan mısır büyüklüğünde olan gaga yapısından almış olan değerli ırklarımızdandır. Misirilerin genel özelikleri bakımında çok geniş bir opsiyona sahip bir aralığa sahiptir. Daha öncede belirtmiş olduğumuz gibi en belirgin özelikleri mısır büyüklüğündeki gagalarıdır.Bu sebep ile kısa gagalı birçok cinsi bünyesinde barındırır. (azman,baska,bango v.s)

Genelde kırmızı veya sarı tonlarında göz renklerine nadiren de siyah göz rengine sahiplerdir. Yavru bakımları ve hastalıklara olan dirençleri, beslendikleri kümese olan sadakatleri çok yüksektir. Havada oyun veya diğer uçuş  özelikleri olmasa da bazı misirilerin dalıcılık yetenekleri ıspatlanmıştır.Havada kalma süreleri ise sizin eğitiminize göre çok uzun  veya kısa olabilir.Gün boyunca defalarca uçurulup havada uzun süreler kalmaya dayanabilecek bünyeye sahiptirler.

         Bu ırka ait isimlendirilmeler genel olarak renk üzerinden yapılmıştır örnek olarak kırmızı kanat, kara kanat, çukulata(kahve rengi), arap, mavi, beyaz misiri gibi. Bunun dışında renkleri ile birlikte desenlerine göre adlandırmalarda yapılmaktadır. Örnek olarak çam kabuğu misiri veya pareli kanat misiri gibi…Bu isimlendirmelere ek olarak tepeli, güllü veua paçalı takıları eklenir. Örnek olarak “güllü paçalı karakanat misiri” veya “güllü tepeli paçasız arap” gibi…

         Kısa gagalı ailesinden bilinen Hünkari cinsi ve Yenice gibi ırklar kısa gagalı olmalarına rağmen misiri ırkından değillerdir. Ve farklı bir ırk olarak kabul edilirler.

 

POSTA

 

Bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de büyük bir merakla beslenen ırkların başında gelen  bir güvercin ırkımızdır. Uzun mesafelerden bırakılmak süretiyle yarışları düzenlenen ve yetiştiricileri için de vazgeçilmez bir tutkudur posta güvercini…

İsminden de anlaşıldığı gibi Posta güvercini insanlık tarihinin bir çok döneminde kümeslerine olan sadakatleri değerlendirilerek  ülkeler, krallıklar ve şehirler arası posta işinde kullanılmışlarıdır. Evcil bir ırk olmalarına rağmen doğa şartlarına ve yabani hayata en çabuk uyum sağlayabilecek ırkların başında gelir. Yavru bakımları,hastalıklara dirençleri, daha gelişmiş aile duyguları ve en önemlilerinden olan kümeslerine olan sadakatleri ile nadide ve değerli bir ırktır.

Genel özelikleri normal güvercin boyutlarında daha iri, kaslı vede ağır olmalarıdır. Gözleri yine normal güvercinlerden iri olması ile birlikte uzun zaman uçmasını  ve rügardan etkilenmesine sebebiyet verecek olan göğüste gül, tepe(perçem) veya paça bulunmaz. Genel renkleri Mavi, kırmızı, ve siyah ve bu renklerin çilli şekillerindedir. En çok beğenilen ve tercih edilenleri mavi olanlardır.

Ülkemizde İzmir, İstanbul ve Bursa illerimizde yogunlukla maraton ve yarış amaçlı profosyonelce beslenmektedir. İzmir’de  bulunan Posta Güvercinleri Sevenler Derneğimiz de her yıl düzenlediği Posta yarışları ile güvercin severlerin beğenisini ve ilgisini çekmektedir. Artan bilinçli yetiştirici profili ve beslenip yarışa sokulan posta güvercinlerin saf kan ırklardan oluşturulmuş filoları ile Avrupa’da yapılmakta olan yarışlara rakip olmaya adaydır..Bu adaylığını her yıl İzmir-kayseri arası uçan posta güvercinleri ile de ispatlamıştır…

KULA HAKKINDA
Kula Evleri Kula Hakkında Kula Volkanları Kuladokya Kula El Sanatları Kula Yemekleri
RESİM GALERİSİ
Kişisel Resimlerim Güvercinler Kula Evleri Kula Volkanları Kuladokya
Web Sayfamızda yer alan güvercin resimleri tamamen kendime ait olup izinsiz kullanılmaması rica olunur.
İLETİŞİM

Hüseyin Zabun Kula/Manisa

Telefon: 05323022161

E-Mail: zabunhoca@mynet.com

 
Copyr 2009 Zabunhoca.com - Tüm Hakları Saklıdır Web Tasarım&Kodlama İskender