GÜVERCİNİ SEVMEK..
Giden Bir Kuşağın Ardından...
KULA'nın Rengi
Sitemiz güncellenmiştir.
YAZ AYLARINDA GÜVERCİNLERİMİZ
Kula'da Üç Gün
BASINDA ZABUNHOCA
AMBARTEPE YE SEVGİ VE SELAMLAR
KUŞBAZ OLMAK....
KULA YA ÖZGÜ BÖREKLER....
MANİSA SULTAN GÜVERCİNLERİ HÜNKARİLER......
KAR’ DA GÜVERCİN YAKALAMAK
KULADA 3 GÜN
KELEBEKLERDE KOSTÜM
İLK GÜVERCİNLERİM...
KORUYAMADIĞIMIZ,YİTİK GİDEN DİVLİT...
YENİ SEZONDA GÜZEL YAVRULAR ALMAK.....
ÇANAKKALE ZAFERİ...
KULA DA YEMEK KÜLTÜRÜ....
İNSANIN İŞİNİ SEVMESİ VE MUTLU OLMASI....
CUMHURİYET BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN...
SONBAHARDA GÜVERCİNLERİMİZ
ÜLKEMİZDE HÜNKARİLERİN YERİ
KULA YA ÖZGÜ PİDELER
GÜVERCİN YETİŞTİRİCİLERİNİN KORKULU RÜYALARI
GÜZEL IRK GÜVERCİNLERE SAHİP OLABİLMEK ÇOK MU KOLAY
Öğretmen Olmanın Bize Kazandırdığı Güzellikler
TURGUTLU GÜVERCİN GÜZELLİK YARIŞMASI
GÜVERCİNLERİMİZDE EKSİKLER HİÇ BİTMEZ.
Karadeniz Gezim

 
KULA YA ÖZGÜ PİDELER
Kulalılar Hamur işlerini çok severler,Pideler ve Börekler Kula Mutfağının olmazsa olmazlarıdır.
Yörelerimize göre Pide çeşitleri ve farklı yapım tarzları vardır,tabiki Lezzetleride farklıdır.Ben bugün Kulada yaygın olarak yapılan Pidelerden sözederken farklı yörelerdeki Dostlarımında bu tariften yararlanarak Pide çeşitlerini çevresinde yapabileceğini düşünüyorum.

ISPANAKLI PİDE:Kulada genellikle Köylümüzün yetiştirdiği Organik Ispanağı üreticiden alırız.Ispanaklar yıkandıktan sonra sapları ayrılarak küçük küçük Marul salatası yaparcasına doğranır,tekrar yıkanırki içinde Kum falan kalmasın,daha sonra içine Peynir doğranır,ayrıca 50 gr kadar Zeytinyağı ilave edilir,Kırmızıbiber,Karabiber eklenir ve Ispanağın ölçüsüne göre içine Yumurta kırılır bu 1 kg. 7-8 yumurta demektir,Pide içi Pideciye götürülür Ispanaklı Pide genellikle Kapalı yapılırki Ispanaklar yanmasın,Fırında pişen Pideler Zeytinyağı ile üzerleri yağlanır ve soframızda üzerine Limon sıkılarak yenir,inanın bu Lezzeti ve Sağlıklı Pideyi sizde çok seveceksiniz..
KABAKLI PİDE:Sarı kabaktan olabildiği gibi diğer kabakların iri olanları seçilmelidir,Kabaklar soyulduktan sonra rendelenir ve içine Peynir,az Zeytinyağı,bir demet Maydanoz ,Yumurta 7-8 adet ve Baharatlar ilave edilerek Pide içi Fırına götürülür,Kabaklı Pide açık vede kapalı olabilir,açık olursa daha gevrek olur,Fırından çıkan Pideler kesilir ve Zeytinyağı ile yağlanarak servis yapılır.

PEYNİRLİ PİDE:Genellikle taze peynir kullanılır,Peynirler avuç ile ezilir,içine 50 gr. kadar Tereyağı ilave edilirse hem yumuşak hemde Tereyağının Lezzeti ayrı bir tat verir.Maydanoz ve Yumurta ilave edilerek Fırına götürülür,Peynirli Pide fırından çıktığında eritilmiş Tereyağı ile yağlanmalıdır,inanın iyi bir malzeme ile yapılmış Peynirli Pidede Su Böreği Lezzetini bulabilirsiniz..

KAKIRDAKLI PİDE:Genellikle Kurban da kesilen Kuzunun kuyruk kısmı tavada eritilir ve kakırdak dediğimiz kavurmaya benzer bölüm kalır,bunun içine Maydanoz ve birazda Peynir ilave edilerek Fırına götürülür,Kakırdaklı Pide diğer Pidelerden farlı şekilde yapılır.Hamur çok büyük açılır içine konan malzemeler katlanarak fırına sürülür,biraz gevrek olursa yanında Çay ve Ayran ile tadına doyum olmaz diyorum.

ŞEKERLİ PİDE:Kulalıların vazgeçemediği Tatlardan belkide en önemlisidir.Tahin ve Şeker ile yapılır.Hamur açılır iiçine Tahin ve Şeker ilave edilerek Rulo haline gelen Hamur tekrar Yuvarlar 25 cm büyüklüğe getirilir,üzerine Tahin ve Şeker ilave edilerek Fırına sürülür biraz gevrek olursa daha iyi olur ama Fırından çıktığında Ağzınıza attığınız Şekerli Pidenin Tahin ve Şekerinin eriyerek Müthiş bir Tat verdiğini göreceksiniz belkide bu Tadı hiçbiryerde bulamıyacağınızı düşüneceksiniz..

Dostlarım daha Kıymalı başta olmak üzere Kulada yapılan bir çok Pide çeşidi olmasına karşın ben hep Doğal,Organik ve değişik Tatda olanları seçtim,sizlerde bunları deneyerek ayrı bir tad la tanışmış olursunuz.Afiyet olsun...Şu an tam öğle vakti acaba hangi Pide yi tercih etsem diyorum..

Kuladan Sevgi ve Selamlar...
Dostça Kalın...
KULA HAKKINDA
Kula Evleri Kula Hakkında Kula Volkanları Kuladokya Kula El Sanatları Kula Yemekleri
RESİM GALERİSİ
Kişisel Resimlerim Güvercinler Kula Evleri Kula Volkanları Kuladokya
Web Sayfamızda yer alan güvercin resimleri tamamen kendime ait olup izinsiz kullanılmaması rica olunur.
İLETİŞİM

Hüseyin Zabun Kula/Manisa

Telefon: 05323022161

E-Mail: zabunhoca@mynet.com

 
Copyr 2009 Zabunhoca.com - Tüm Hakları Saklıdır Web Tasarım&Kodlama İskender