GÜVERCİNİ SEVMEK..
Giden Bir Kuşağın Ardından...
KULA'nın Rengi
Sitemiz güncellenmiştir.
YAZ AYLARINDA GÜVERCİNLERİMİZ
Kula'da Üç Gün
BASINDA ZABUNHOCA
AMBARTEPE YE SEVGİ VE SELAMLAR
KUŞBAZ OLMAK....
KULA YA ÖZGÜ BÖREKLER....
MANİSA SULTAN GÜVERCİNLERİ HÜNKARİLER......
KAR’ DA GÜVERCİN YAKALAMAK
KULADA 3 GÜN
KELEBEKLERDE KOSTÜM
İLK GÜVERCİNLERİM...
KORUYAMADIĞIMIZ,YİTİK GİDEN DİVLİT...
YENİ SEZONDA GÜZEL YAVRULAR ALMAK.....
ÇANAKKALE ZAFERİ...
KULA DA YEMEK KÜLTÜRÜ....
İNSANIN İŞİNİ SEVMESİ VE MUTLU OLMASI....
CUMHURİYET BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN...
SONBAHARDA GÜVERCİNLERİMİZ
ÜLKEMİZDE HÜNKARİLERİN YERİ
KULA YA ÖZGÜ PİDELER
GÜVERCİN YETİŞTİRİCİLERİNİN KORKULU RÜYALARI
GÜZEL IRK GÜVERCİNLERE SAHİP OLABİLMEK ÇOK MU KOLAY
Öğretmen Olmanın Bize Kazandırdığı Güzellikler
TURGUTLU GÜVERCİN GÜZELLİK YARIŞMASI
GÜVERCİNLERİMİZDE EKSİKLER HİÇ BİTMEZ.
Karadeniz Gezim

 
KULA YA ÖZGÜ BÖREKLER....
Böreği çoğumuz çok severiz,her yerin kendine özgü Börekleri vardır ama Kula nınkiler bir başkadır hani..Nede olsa Kulalıyız ya...
Ben bildiklerimi Anlatmaya çalışacağım..Hatlarım olursa Hoşgörünüze sığınıyorum...

SU BÖREĞİ.....

Kulalıların vazgeçemedikleri,daha önceleri her Düğünde her Sofraya bir Tepsi olmak üzere yapılan ,hem zahmetli hemde Masraflı olan ama Lezzetini başka bir yerde bulamıyacağımız bir Börek.
Hamurunun içine 10 taneye yakın köy yumurtası katılır,hamur olduktan sonra çok ince bir tepsi büyüklüğünde açılır ,açılan hamurlar belli büyüklükte kesilerek sıcak suda haşlanır ve daha sonra Bakır tepsiye dizilir,Kıyma,maydanoz,karabiber ve Köy Yumurtasından oluşan harç eşit miktarda döküldükten sonra üzeri gene hamurla kapatılır,4-5 defa iç saçılır ve en son hamurla öryüldükten sonra Tereyağ ilavesiyle Pişirilir,her iki tarafı aynı pişmelidir.Kıymalının dışında Taze Peynirlede yapılır.
ISPANAK BÖREĞİ...
Hamurlar Tepsi büyüklüğünde açıldıktan sonra daha önce hazırlanan Ispanak,Peynir,Kesik,Yumurta gibi İç dökülür,bu işlem 4-5 kat devam eder,en son üzerine açılan son hamur ile Ocakta pişirilir,son derece hafif vede Lezzetli olduğunu söylesem abartmış olmam.Ayrıca kol Böreği şeklinde Ispanaklar açılan hamur içine konularak rulo yapılarak tepsiye dizilir,Zeytinyağı tercih edilir.
PATATES BÖREĞİ....
Hamur açımı aynı ancak içindeki malzeme Patates,ekmek kırığı ve Maydanoz olması.Daha az masraflı ve zahmeti az olan bir Börek..
SUSAM BÖREĞİ..
Susam Böreğinin özelliği Tatlı olmasıdır.Hamurlar çok incee açıldıktan sonra arasına kavrulmuş Susam ilave edilir ve daha fazla malzeme kullanılır,Fırında veya ateşte piştikten sonra üzerine Şerbet ilave edilir.Her biri Doğal olduğu için Lezzetine diyecek yoktur..Susam Böreğinide gençlerden bilen azaldı,ne olacak bir çok neydiği belirsiz kolay Tatlı var ya....
PEYNİR BÖREĞİ...
Peynir Böreğininde özelliği Tatlı olmasıdır.Taze Tuzsuz Peynir Tepsi büyüklüğünde açılan hamurların arasına serpiştirilir5-6 Beze arasında olur,Tepsi Fırında veya ateşte Pişirildikten sonra üzerine Şerbeti dökülerek yemeye hazırdır.Son derece hafif vede lezzetlidir.Tereyağınında kalitesi önemlidir...
PUF BÖREĞİ...
Hamurlar açıldıktan sonra Peynir,Maydanoz,Yumurtalı veya sade,baharat ile hazırlanmış iç açılan hamura dökülür ve başka bir hamurla üzeri örtülür,Hamurlar bir bıçak veya kapak ile Baklava biçiminde kesildikten sonra tavadaki kızgın yağda pişirilir,hafif olması nedeniyle Sabah kahvaltısı için çok uygundur...Ayrıca İç Kıyma,maydanoz,taze yeşil biber olarakta hazırlanabilir...
Eski Kula Mutfağını Özlememek elde değil,her Pazartesi evde çamaşır yıkanır(elde ve küllerle)daha sonra çamaşırın odun ateşinde Akşama Börek pişirilirdi.Şimdi İnsanlar işin kolayına kaçmaya başlayınca eski Tadlarıda arar olduk.
Kulada Tahından yapılan PEKSİMET VE ÇÖREĞİNDE çok ayrı bir Tadı ve Yeri olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.Kulaya geldiğinizde Fırınlarımızdan Peksemet temin edilebiliyor..
Hepinize Afiyet olsun.Kolestrolünüzde olsa Böreklerin Tadını bakmamazlık etmeyin.
Kuladan Sevgi ve Selamlar...Dostça Kalın..
KULA HAKKINDA
Kula Evleri Kula Hakkında Kula Volkanları Kuladokya Kula El Sanatları Kula Yemekleri
RESİM GALERİSİ
Kişisel Resimlerim Güvercinler Kula Evleri Kula Volkanları Kuladokya
Web Sayfamızda yer alan güvercin resimleri tamamen kendime ait olup izinsiz kullanılmaması rica olunur.
İLETİŞİM

Hüseyin Zabun Kula/Manisa

Telefon: 05323022161

E-Mail: zabunhoca@mynet.com

 
Copyr 2009 Zabunhoca.com - Tüm Hakları Saklıdır Web Tasarım&Kodlama İskender