GÜVERCİNİ SEVMEK..
Giden Bir Kuşağın Ardından...
KULA'nın Rengi
Sitemiz güncellenmiştir.
YAZ AYLARINDA GÜVERCİNLERİMİZ
Kula'da Üç Gün
BASINDA ZABUNHOCA
AMBARTEPE YE SEVGİ VE SELAMLAR
KUŞBAZ OLMAK....
KULA YA ÖZGÜ BÖREKLER....
MANİSA SULTAN GÜVERCİNLERİ HÜNKARİLER......
KAR’ DA GÜVERCİN YAKALAMAK
KULADA 3 GÜN
KELEBEKLERDE KOSTÜM
İLK GÜVERCİNLERİM...
KORUYAMADIĞIMIZ,YİTİK GİDEN DİVLİT...
YENİ SEZONDA GÜZEL YAVRULAR ALMAK.....
ÇANAKKALE ZAFERİ...
KULA DA YEMEK KÜLTÜRÜ....
İNSANIN İŞİNİ SEVMESİ VE MUTLU OLMASI....
CUMHURİYET BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN...
SONBAHARDA GÜVERCİNLERİMİZ
ÜLKEMİZDE HÜNKARİLERİN YERİ
KULA YA ÖZGÜ PİDELER
GÜVERCİN YETİŞTİRİCİLERİNİN KORKULU RÜYALARI
GÜZEL IRK GÜVERCİNLERE SAHİP OLABİLMEK ÇOK MU KOLAY
Öğretmen Olmanın Bize Kazandırdığı Güzellikler
TURGUTLU GÜVERCİN GÜZELLİK YARIŞMASI
GÜVERCİNLERİMİZDE EKSİKLER HİÇ BİTMEZ.
Karadeniz Gezim

 
BASINDA ZABUNHOCA

Toprak Sevgisi ve Manisa/Kula'dan Bir Eski Bir De Güncel Örnek

İKi Portre; Hasan Gacar ve Hüseyin Zabun..

 Özelleştirme adına devlete ait işletme, fabrika, toprak, liman, deniz benzeri aklınıza gelebilen ne varsa, alıcının hangi ulus ya da dinden olduğuna bakılmaksızın pazarlandığı bir dönemde aklıma, tarım alanı dar, çevre komşularıyla karşılaştırıldığında daha bir geride kalmış olan, nüfus kütüğüne düştüğüm Kula’yı tanıtmak, ona hizmet etmek için her türden özveride bulunan iki kişi takıldı;

 Sene 1950. Hasan Gacar, 26 yaşında gencecik bir Cumhuriyet Hekimi! Yüreği hizmet edebilmenin aşkıyla yanıyor. Ancak tüm eğitim yaşamı burslu okuyarak geçtiği için devlete yüklü bir borcu var, mecburi hizmet olarak ödeyeceği! Bir başka seçeneği de yaşama sarılmadan önce askerlik hizmetini aradan çıkarmak! O, bunları sıraya koymaya çalışırken, babası çağırdı diye, apar topar Kula’ya döner! Gacar İmamların Mehmet, oğluna borcunu ödeme zamanının geldiğini hatırlatır! Ve önerisini yapar… “Karına ve oğluna ben bakacağım, avluya açılan, kilerin yanındaki büyük oda senin” Sende, mutfağın yanındaki geniş odada bedelsiz hasta bakacaksın, tam bir yıl” “Ayarlayabilirsen ilaçlarını da sağlayacaksın!”


Hasan Gacar, küçük bir de ecza dolabı açtı o yıllarda eczane olmadığından! Depolardan bedava ya da ucuz ilaç sağladı! Hiçbir bedel ödetmeden tam bir yıl yörenin hastalarına sağlık hizmeti sundu! Her ikisi de ışıklar içinde yatsın! Nereden çıktı şimdi bu duygu fırtınası, bu esin diyeceksiniz! Kula’ya gidiyorum yıllar sonra! Ortaokul ve lisede, Manisalı’nın burunlu otobüsüyle Cuma günleri Kulaya nasıl kaçtığımı, Halamın kırlangıç ve köryılanlı öykülerini çok paylaştım sizinle! Eski Kula evlerini, o daracık, üzerinize yıkılacakmış gibi gelen sokakları, bakırcılar çarşısını, sayaciları, oğlak etinin lezzetini, şekerli pidemizi, peksimetlerimizi ben diyeyim on beş yıldır, siz deyin on altı üleşip duruyoruz! Çok heyecanlıyım! 7 Haziran gecesini Kula’da Zabun Konaklarında (şimdilerde otel), 120 yıllık bir evde geçireceğim. Çok heyecanlıyım, küçük kızımı da o daracık sokaklarda dolaştırıp dedesinin doğduğu evi, kör kuyuyu, nüfusunda yazan Kızılkaya Mahallesini gösterebileceğim. Ve bir Cumhuriyet öğretmeniyle tanıştıracağım onları!  Hüseyin Zabun’la! Kocaeli’ye çok da yabancı değil, bizim Çiğdeme akraba düştüğüne göre kente de akraba düşer( nasıl ama, tam bir Volkan Konak mantığı değil mi?)! Benden sonra, bizim hastanedeki ikinci Kula’lı olan Halk Sağlığı Doçenti sevgili Çiğdem Çağlayan’ın da ana tarafından akrabası! Çiğdemin anası Zabunlardan, İmamlardan Tanıl! Kendine özgü bir kişilik Hüseyin Zabun! Altı yıl Karadeniz’de, 20 yıl Kula İmam Hatip Lisesinde Coğrafya öğretmenliği yapmış! Tam da benim Baki Hocaya Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğünden istifamı verdiğim gün (ne alaka ama) o da emekliye ayrılmış! Şimdilerde ne mi yapıyor? Zabun Hoca, çokça Kula’yı tanıtıyor! Kula hakkında konuşuyor/ yazıyor. Tıpkı yukarıda anlattığım gibi, babam gibi Kula’ya hizmet ediyor karınca kararınca! Kula evlerini, Kula yemeklerini, Kuladokya’yı, Kula volkanlarını,, Kula El Sanatlarını! Kula’nın arastalarını tanıtır insanlara Zabun Hoca! Demirciler, bakırcılar, semerciler, dokumacılar, halı tezgâhları saraçlar, keçeciler, dericiler, sayacılar ve daha birçok meslek ya iyice azalmış ya da tükenmiş olmakla birlikte Kula’da onlardan hala derin izler bulabilirsiniz!

 

Hüseyin Zabun’un en büyük hüneri ise güvercinciliği! Yörenin ırklarını sabır ve özenle üreten! Kendine özgü damarlar türeten, yaratıcı bir güvercin dostu! Onun kuşları ile köpeklerini İzmit’e dönüşümde anlatayım! İnternete girip www.zabunhoca.com  adresini tıklayın lütfen! Hem Kulamı tanıyın benim hem de Hüseyin Zabun’u! Eminim düş kırıklığı yaşamayacaksınız!...  

 
 
Prof. Dr. Nejat Gacar'a ait bu yazı Kocaeli Demokrat Gazetesinin internet sitesinde 19.05.2010 tarihinde yayımlanmıştır.
KULA HAKKINDA
Kula Evleri Kula Hakkında Kula Volkanları Kuladokya Kula El Sanatları Kula Yemekleri
RESİM GALERİSİ
Kişisel Resimlerim Güvercinler Kula Evleri Kula Volkanları Kuladokya
Web Sayfamızda yer alan güvercin resimleri tamamen kendime ait olup izinsiz kullanılmaması rica olunur.
İLETİŞİM

Hüseyin Zabun Kula/Manisa

Telefon: 05323022161

E-Mail: zabunhoca@mynet.com

 
Copyr 2009 Zabunhoca.com - Tüm Hakları Saklıdır Web Tasarım&Kodlama İskender